Ana içeriğe atla

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü 2021 yılı kapsamlı bilimsel destek proje başvuruları sonuçlanmıştır. Egzersiz ve Spor Psikolojisi Araştırma Grubunun sporcu ebeveynlerine yönelik olarak hazırladığı bilimsel araştırma projesi desteklenmeye hak kazanmıştır. Projede emeği geçen tüm araştırmacıları kutlarız. 

Proje adı: Sporcu Ebeveynlerinin Spora Dahiliyetine Yönelik Bir Eğitim: Kanıta Dayalı Bir Eğitim Programı Geliştirilmesi ve Randomize Kontrolü Bir Çalışma.

Projenin Amacı: Sporcuların ebevenleri için, uluslararası bilimsel standartlara uygun bir eğitim programı geliştirmek ve geliştirilen bu eğitimi uygulamak.

Proje içeriği: Sporcuların ideal spor deneyimleri yaşamaları için ebeveynlerin spora dahiliyeti nasıl olmalı? Sporcu ebeveynleri nasıl davranmalı? Bu konulara yönelik, bilimsel bulgulara dayalı bir eğitim programı geliştirilerek sporcu ebeveynlerinin eğitimi sağlanacaktır. Spor psikolojisi alanındaki güncel uluslararası araştırmalarda oldukça popüler olan bu konu Türkiye'de bu içerik ile ilk defa uygulanmaktadır. Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün de proje ortağı olduğu araştırma 12 ay sürecektir. Projemizin çalışmaları ilerledikçe bilgilendirme sağlayacağız.

Proje Ekibi: 
Doç.Dr. İhsan Sarı (Yürütücü)
Prof. Dr. F. Hülya Aşçı (Araştırmacı)
Uzman Klinik Psikolog E. Cem Engin (Araştırmacı)
Muharrem Aydın (Araştırmacı)
Erolcan Çelik (Araştırmacı)